Zadnjih pola godine bavim se samo jednom misijom, a to je da mi uspije starter za sourdough kruh. Nakon niza neuspjeha došao je i taj dan.
Danas vam na dan uspjeha ovo pišem s velikim zadovoljstvom.
Bilo je puno neuspješnih pokušaja startera koje sam bacila jer sam svašta htjela isprobati, ali mislim da je to i na neki način dobro jer sam kroz taj proces puno toga i naučila. Prvo bih trebala krenuti sa savjetima. Dat ću vam odmah na početku savjet za tri glavna sastojka: ljubav, strpljenje i disciplina.
Ako se upustite u izradu startera, vjerujte mi, taj će vam savjet uvijek dobro doći. Postoji niz recepata te savjeta za izradu startera bez glutena, a ovo je moj način koji mi se pokazao najuspješnijim.
Pa krenimo :
PRVI DAN – IZRADA STARTERA
- 60 g MIX B brašna , Schar
- 80 ml vode – koristim toplu vodu i uvijek iz pipe
Uzmite čistu staklenku (jako je bitno da je potpuno čista jer ne želimo loše bakterije u našem starteru). Posebno izmiješajte brašno i vodu u jednoj posudi te zatim stavite u staklenku. Tako radite svaki put: posebno u posudi izmiješajte brašno i vodu te dodajte u staklenku. Za zaštitu startera koristim čistu gazu s kojom prekrijem vrh staklenke i stavim gumicu da je učvrstim. Tako je starter zaštićen, ali ima normalnu cirkulaciju zraka.
Starter hranim dva puta na dan.
Starter mora biti na toplom stoga ga držim u ostavi, ali nije izravno izložen suncu.
PRVI DAN – DRUGO HRANJENJE STARTERA
Bacite 40 g startera te dodajte ponovno 60 g brašna i 80 ml vode.
Posebno izmiješajte brašno i vodu u jednoj posudi te umiješajte u ostatak startera.
U ovom trenutku zabilježite visinu svog startera tako da možete pratiti njegov rast. Razmak između hranjenja ovisi o načinu izrade. Ja to napravim ujutro i navečer s razmakom od 7 do 8 sati. Pazite samo da vam starter ne oslabi. Meni se to jednom dogodilo, a to možete prepoznati po vodenom obruču koji se pojavi u staklenki. To vam je znak da nije na vrijeme odrađeno hranjenje te da je oslabio.
DRUGI DAN- PRVO HRANJENJE STARTERA
Baciti 40 g startera te dodati 60 g brašna i 80 ml vode
Posebno izmiješajte brašno i vodu u jednoj posudi te umiješajte u ostatak startera.
Sad perem staklenku jer, kao što sam rekla na početku, mora biti čista kako ne bi loše bakterije dospjele u starter. Pratite miris startera koji mora biti ugodno kiselkast te ne smije promijeniti boju. U slučaju da promijeni boju, bacite ga te krenite ispočetka. Zato je isto tako vrlo važno ne dirati starter prstima.
DRUGI DAN – DRUGO HRANJENJE STARTERA
Baciti 80 g startera te dodati 60 g brašna i 80 ml vode.
Posebno izmiješajte brašno i vodu u jednoj posudi te umiješajte u ostatak startera.
Trebali biste već osjećati kiselkast miris i vidjeti male mjehuriće. Ako nije tako, tu upotrijebite onaj moj savjet za strpljenje. Bit će sve u redu, nedostatak mirisa i mjehurića ne znači da starter nije na dobrom putu.
TREĆI DAN – PRVO HRANJENJE STARTERA
Baciti 80 g startera te dodati 60 g brašna i 80 ml vode.
Posebno izmiješajte brašno i vodu u jednoj posudi te umiješajte u ostatak startera.
Ovdje sam ga stavila u veću staklenku (takve su mi najdraže). Nadam se da starter držite na toplom mjestu i pazite na miris i boju.
TREĆI DAN – DRUGO HRANJENJE STARTERA
Baciti 80 g startera te dodati 60 g brašna i 80 ml vode.
Posebno izmiješajte brašno i vodu u jednoj posudi te umiješajte u ostatak startera.
ČETVRTI DAN
Nastavite dalje ponavljati proces izrade startera od trećeg dana i tako svaki sljedeći dan. Starter je sada već spreman za izradu sourdough kruha, ali ja ga volim upotrijebiti tek peti dan. Ako vaš starter ne izgleda kao moj, nastavite dalje i budite strpljivi jer ne znači da niste na dobrom putu.
Puno toga sam pročitala, a onaj savjet koji me najviše dojmio i pomogao je bio Andrea s bloga Cukar, hvala ti na svim savjetima i pomoći :
Ma ti to možeš Adrijana!
Također odlične blog objave koje vam mogu pomoći i meni su zaista olakšale izradu sourdough kruha – bez glutena i startera možete naći na sljedećim linkovima- Vanilla and Bean i Holy Cow.
RECEPT ZA IZRADU SOURDOUGH KRUHA – BEZ GLUTENA
SASTOJCI:
- 460 g MIX B brašna, Schar
- 2 čajne žlice soli
- 150 g startera
- 400 ml tople vode
PRIPREMA:
U veću zdjelu stavite brašno te dodajte sol i starter. Starter možete izmiješati u vodi pa onda dodati u brašno, ali ja radim na ovoj način i uvijek mi uspije. Pripremite vodu i odmah je dodajte u brašno i sve miješajte kuhačom. Kad vam se sve poveže, polijte malo maslinovog ulja po tijestu te još jednom sve izmijesite. Kruh će na takav način dobiti lijepu boju, a neće vam se lijepiti za ruke i moći ćete ga lijepo oblikovati.
Ja kruh stavljam u pletenu košaru za dizanje tijesta. Nju obavezno morate posipati rižinim i kukuruznim brašnom i zato uvijek imam pripremljenu takvu mješavinu. Takve košare se ne peru nego se višak brašna iščetka jer ih voda može uništiti. Nakon toga košaru omotam prozirnom folijom i pokrijem krpom te ostavim kruh na sobnoj temperaturi deset sati da fermentira. Sada slijedi slatko iščekivanje.
Ujutro prvo uključim pećnicu da zagrijem svoj lonac od lijevanog željeza te za to vrijeme izvadim kruh i lagano ga prebacim na papir za pečenje, ali zaista budite pažljivi. Zatim uzmem oštar nož, zarežem par puta i stavim u zagrijani lonac. Kruh se peče na 200 stupnjeva, 30 min.
Kruh prvo treba peći poklopljen s poklopcem, a zatim otklopiti pred kraj.
Pazite jer lonac je zaista vruć pa kruh pažljivo izvadite s papirom.
Jednom kad počnete koristiti starter za kruh nastavite ga hraniti kako bi dalje rastao. Uživajte u umjetnosti izrade sourdough kruha.
Možete pogledati izradu kruha na mom instagram profilu već danima radim live- instastory da pomognem ljudima.
Zaista nije teško, a u meni je izrada startera te sourdough kruha probudila veliku strast i tek sad shvaćam zašto toliko volim tijesto. Ako će vam trebati dodatna pomoć, javite se slobodno. Samo budite uporni, što više čitajte i gledajte video zapise. Na taj način svaki dan možete naučiti nešto novo.
Želim vam svima puno ljubavi, strpljenja i discipline u izradi startera.