Što je novo?
- Brašno sadrži psyllium vlakna.
- Brašno sadrži vlakna od bambusa.
- Brašno sadrži brašno od leće.
Psyllium
Psyllium je dobiven od sjemena indijskog trputca, a polisaharidne sluzi koje sadrži na sebe vežu vodu i imaju sposobnost povećavanja svog volumena čak do 15 puta. Koristi se i kao izvor vlakana, nema okus i uklapa se u brojne kombinacije. Koristi se za izradu kruha i raznih drugih pekarskih proizvoda, te im daje rahlost i mekoću.
Vlakna od bambusa
Veliko iznenađenje su mi vlakna od bambusa, zbog kojih se kruh lakše reže (ne mrvi se), sama tekstura tijesta postaje još mekša, a korica kruha hrskavija. Pri izradi kolača daju efekt povećanja volumena tijestu, koje od njih bude mekše.
Brašno od leće
Kad se veže za rižino brašno sastav se mijenja te se dobiva mekše i ljepše pecivo ili kruh. Bezglutenskim korama za savijače daje elastičnost i lakšu izradu. Zasigurno je velika stvar i vrlo pozitivna da se brašno od leće našlo u novom sastavu MIX B brašna.
Zaključak
Isprobavajući zadnjih par mjeseci novo Mix B brašno uočila sam lakšu i bržu izradu svega što sam s njime radila.
Prvo što sam uočila jest drugačija tekstura brašna – podsjeća na teksturu glutenskog brašna, što je najveći problem kada se radi s bezglutenskim brašnom. Tako tijesto s novim brašnom predstavlja ugodno iznenađenje, lakše se s njim radi i vjerujem da će iz tog razloga kako novo oboljelima, ali tako i svima nama koji već dugo godina radimo sa starim Mix B brašnom, ova nova receputra brašna biti puno bolja.
U okusu brašna nisam primijetila nikakve nedostatke. Kruh i peciva postali su mekši, rahliji i vrlo ukusni.
Nakon, sad već mjeseci rada i isprobavanja novog brašna, ja osobno sam oduševljena njime, te pozdravljam novi sastav, koji mi je olakšao izradu i izmamio osmijeh na licu.
Povodom mjeseca svjesnosti o celijakiji i međunarodnog Dana celijakije, u udruzi CeliVita – Život s celijakijom organizirali smo edukativno-kuharske radionice na kojima smo sve recepte pripremali s novim MIX B brašnom, gdje su polaznici mogli vidjeti i osjetiti velike mogućnosti novog sastava brašna. Radionicu je organizirala Udruga CeliVita – Život s celijakijom, ja sam bila voditeljica radionice, a na radionici je bio dvadeset i jedan polaznik.
Na radionici je prisustvovala i regionalna managerica kompanije Schär, gđa. Sabina Kojc, te g, Mirko Bašić, predstavnik tvrtke Salvia, distributera Schärovih proizvoda za Hrvatsku, koji su i donirali brašno za potrebe održavanja radionice.
U suradnji sa Schar nastao je recept
PECIVA SA SJEMENKAMA
SASTOJCI:
– 600 g Mix B brašna (SCHAR)
– 50 g tapioke
– 60 g kukuruznog brašna
– 80 ml ulja (obično ili maslinovo ulje)
– sjemenke lana,sezama,bučinih i suncokretovih (po želji količina)
– 1 čajna žličica soli
– 500 g svježeg sira
-1 jogurt ( 170 ml ili kefira po želji)
– 500ml mlijeka
-1/1/2 vrećica suhog kvasca (SCHAR)
PRIPREMA:
Kad se kvasac digne na toplom (15 minuta), zamijesite tijesto mikserom, pokrijte i ostavite na toplom 30-40 minuta. Tijesto je mekše (zato miješate mikserom).
Kada se tijesto digne još jednom ga ponovno zamijesite i podijelite tijesto na manje kuglice te formirajte peciva.
Ostavite tijesto da ponovno odmori jedno 15 minuta, premažite peciva jajem,maslacem ili maslinovim uljem te možete posipati peciva raznim sjemenkama (lana,sezama,bučinih i suncokretovih).
Peći na 200 stupnjeva 20 do 30 minuta (ovisno o jačini vaše pećnice).
Dobar tek!